Heinaauruti kasulikest omadustest oleme kirjutanud eraldi postituse (loe siit). Kui oled otsustanud oma hobuse tervise osas astuda järgmise sammu, siis järgnevas postituses aitame sul valida välja sobiva heinaauuruti ning toome välja olulised kohad, millega arvestama peaksid.
Milline mudel valida?
See, kui palju heina mahub heinaauruti kasti, sõltub sellest, kas kasutad heinapakke, paned heina kasti sisse lahtiselt või kasutad kuumakindlaid heinavõrke. Kõige rohkem heina saad korraga aurutatud kui kasutad heinapakke, sest need on juba varasemalt tihedaks kokku pressitud.
Kui soovid aurutada üksikuid portsjoneid, siis on Sulle sobilik HG One mudel. Väikeste mõõtmete tõttu on see hea variant ka võistlustele kaasa võtmiseks.
HG 600 mudel on hea valik ühe hobuse omanikule. Heinakasti mahub kuni 15 kg lahtist heina, pool heinapakki või paar heinavõrku.
Kui pead hoolitsema juba mitme hobuse eest, siis selleks sobib väga hästi HG 2000 heinaauruti. Heinakasti mahub 35-40 kg lahtist heina või terve suur heinapakk.
Tänu ratastele on HG 600 ja HG 2000 mudelit väga lihtne transportida – näiteks pesuruumi, kui soovid aurukasti puhastada.
Haygain heinaaurutid HG One, HG 600, HG 2000 ja Haygain Forager slowfeeder tünn.
Kui palju aurutuskord maksab?
Tallipidaja oleks kindlasti rõõmus kui kasutaksid lisaks ka elektriarvestit. See on seade, mille saad panna pisikupesa ja elektrijuhtme vahele, et mõõta elektrikulu. Elektri hind võib olla väga erinev, kuid näiteks HG 600 heinaauruti võimsus on 2,3 kW ning elektrienergia hinna 0,15 €/kWh juures maksab üks aurutamise kord 0,35€.
Kuhu paigutada?
Heinaauruti tuleb tallis paigutada hea ventilatsiooniga siseruumi ning tasasele pinnasele. Aurumasina juhe on 4 m pikk – see tähendab, et läheduses peab olema ka elektripistik. Ära kasuta pikendusjuhtmeid – vähemalt mitte püsiva lahendusena.
Kas talvel saab heina aurutada?
Suur heinakast külma ei karda. Kui on oht, et tallis langeb temperatuur alla nulli, siis saad aurupaagi peale kasutamist lahti ühendada ja soojemasse ruumi viia.
Mida pean teadma elektriühendustest?
Heinaauruti juhe käib tavalisse kahefaasilisse elektripistikusse. Tihti on aga nii, et mitu pistikut on ühendatud samasse elektrijuhtmesse. Oluline on jälgida, elektrijuhe ei oleks üle koormatud. Kui samasse juhtmesse on ühendatud näiteks elektrikarjus, auruti ja veel midagi võimsat, on juhtmel liiga suur koormus ja see võib kuumaks minna. Selle vältimiseks on hea lahendus tuua auruti juurde juhe otse kilbist seina peale. See on elektriku jaoks lihtne töö ja maksab arvatavasti mõnikümmend eurot.
Elektriarvesti
Kuidas kasutada?
Kui oled leidnud oma heinaaurutile sobiva asukoha ja oled valmis esimeseks katsetuseks, siis toimi järgnevalt:
- Täida aurupaak veega – olenevalt aurutist vajad 3,5-8 liitrit vett ühe aurutamise sessiooni jaoks.
- Täida aurukast heinaga – kõige rohkem mahub heinakasti heina pakkidena või lahtiselt.
- Lülita auruti tööle – u 50-60 min pärast on temperatuur jõudnud 90 kraadini ja võid auruti välja lülitada.
- Pane hein kottidesse või heinavõrku – nii saad oma hobusele järgmised söögikorrad ette valmistada.
Nii lihtne kogu aurutamise protseduur ongi!
Auruti töölepanek võtab aega maksimaalselt 5 minutit. Sel ajal kui aurutusprotsess käib, saad Sina teha rahulikult oma toimetusi või minna ratsutama. Alternatiivina saad kasutada ka Haygain taimerit, mis lülitab auruti õigel ajal automaatselt sisse või välja.
Kuidas heinaaurutit hooldada?
Kord nädalas tuleb puhasta heinakasti ja aurugeneraatorit.
Heinakasti tohib puhastada 30 minutit peale aurutamist, kui heinakast on maha jahtunud. Selleks eemalda heinakastist lahtine hein ja loputa jooksva veega. Kasti põhjas on avad, kust üleliigne vesi välja voolab. Väga lihtne!
Aurugeneraatori puhastamiseks ühenda lahti heinakastiga ühenduses olev voolik ja eemalda aurugeneraator vooluvõrgust. Vala aurugeneraatorisse u 4 liitrit vett, loksuta ja vala vesi välja. Korda protsessi kuni välja voolav vesi on puhas.
Iga 4-6 nädala tagant vajab aurugeneraator ka katlakivivastast hooldust. Enne katlakivi hooldust puhasta aurugeneraator tavapärasel viisil. Katlakivihoolduseks soovitame kasutada spetsiaalselt Haygain katlakivieemaldit. Selleks tuleb sul ette valmistada lahus (juhised pakendil) ning kallata lehtri abil lahus aurumasinasse. Seejärel lülita masin tööle ning kui vooliku teisest otsast hakkab auru välja tulema, lülita masin välja. Võimalusel jäta lahus ööseks aurumasinasse toimima ning järgmisel päeval loputa kuni vesi on puhas.
Miks heina leotada ei tohiks?
Uuringus, kus osales pea 750 hobust, selgus, et alternatiivid heina aurutamisele (kastmine, leotamine, tolmuvaba hein) ei vähenda riski hingamisteede haiguste tekkeks (loe siit). Veel enam – heina leotamise käigus paljunevad bakterid kuni 200% ulatuses. Lisaks kasutatakse heina leotamiseks kuni 250 liitrit vett, vastupidiselt heinaaurutile, mis kasutab üheks tüskliks vaid 4,5-7 liitrit vett. Lisaks veearvetelt kokku hoidmisega, säästad ka heina- ja veterinaararvetelt.
Kas pean vitamiine ja mineraale lisaks söötma?
Heina leotamine viib heinast lisaks üleliigsetele suhkrutele välja ka vajalikud vitamiinid ja mineraalid ning seetõttu pead neid hobusele söödalisandina juurde andma. Aurutamine eemaldab heinast liigsed suhkrud, kuid seejuures ei vähenda heina toiteväärtust (loe lähemalt). Vitamiine ja mineraale ei pea sa aurutamise tõttu hobusele lisaks söötma.
Millal võin aurutatud heina hobusele ette anda?
Aurutatud heina tohid hobusele ette sööta kohe, kui see on maha jahtunud. Aurutatud hein säilib 24 tundi puhtas keskkonnas.
Kus aurutatud heina hoiustada?
Aurutatud heina tuleb hoiustada nii, et see oleks tolmu eest kaitstud. Selleks võid kasutada Haygain heinakotti või hoiustada heina ka samas heinakastis, kus heina aurutasid.
Kas võin panna aurutatud heina boksi põrandale?
Ilmselt on Sul tekkinud ka mure – kas aurutatud hein kaotab oma eesmärgi kui panen selle tolmuse allapanu peale. Tundub ebaloogiline hein seentest, hallitusest, tolmust ja bakteritest ära puhastada ning seejärel panna see taaskord tolmu sisse. Selleks, et heina aurutamise kasulikud mõjud säiliksid, oleks mõistlik hein hobusele ette anda võrgus või kasutada Haygain Forager tünni.
Mis on Haygain Forager tünn?
Hobuse omanikuna puutud varem või hiljem kokku erinevate terviseprobleemidega, mida on tegelikult lihtne ennetada. Olgu selleks seedeprobleemid, hingamisteede haigused, laminiit või ka lihtsalt lihaspinged. Haygain on mõelnud Sinu hobuse tervisele igast aspektist. Tee parim otsus enda hobuse tervise heaks ja vali Haygain!