Oled otsustanud esimest korda osaleda koolisõiduvõistlusel. Väga tubli! koolisõiduvõistlus
Skeemide harjutamise kõrval pead nüüd endale selgeks tegema ka kõik reeglid, mis puudutavad võistlusvarustust.
Kuna koolisõit on oma tänapäevasel kujul saanud väga suure mõjutuse sõjaväest, siis on sealt pärit ka ranged reeglid, mis puudutavad ratsaniku ja hobuse varustust. Korrektne varustus ei ole mitte ainult soovitus, vaid kohustus ning reeglite vastu eksimine võib lõppeda võistlustelt eemaldamisega.
Soovitame kindlasti läbi lugeda ka täpne koolisõidu määrustik. Meie poolt on siin aga lühike ülevaade nõuetest ratsaniku varustusele.
Kaska
Reeglites on kirjas, et turvakiiver võiks olla must, tume või sama värvi, mis pintsak. Samas on lubatud ka teised värvid. Seega tundub, et see on üleüldse üks väheseid kohti, kus on antud ratsanikule vabad käed! Viimasel ajal on ka koolisõitjate hulgas moodi tulnud laia polonokaga kiivrid.
KEP Italia on paljude koolisõitjate lemmikbränd ja annab tuhandeid erinevaid võimalusi erinevate disainilahenduste kokku panemiseks.
Fair Play valikust leiad palju koolisõidu pintsakuid ja neile lihtsalt ei suuda vastu panna!
Pintsak
Pintsak peab olema musta või tumedat värvi.
Tegelikult võid takistussõiduks ja koolisõiduks kasutada sama pintsakut. Aga kui oled otsustanud, et sinu ala on ainult koolisõit, siis näed väga kena välja lühikeses koolisõidu jakis, mis on eest lühema lõikega. Pikad frakid puudutavad ainult kõrgemate klasside sõitjaid. koolisõiduvõistlus
Lühikese pintsaku juurde sobiksid hästi kõrgema vöökohaga püksid nagu Fair Play mudel Carina
Ratsapüksid
Ratsapüksid peavad kindlasti olema valged või valkjad. Keegi aga ei sea piiranguid sellele, kas püksid on nahkadega, põlvedega või grippidega. Kasuta just selliseid, millega oled harjunud ja ennast sadulas mugavalt tunned.
Püksivöö kohta ei ole reeglites midagi kirjas, aga see annab korrektsema välimuse ja oleme ausad – see on taas hea võimalus veidi blingi lisada!
Kaelaside
Kaelaside (või meestel lips) peab olema valge, valkjas või sama värvi, mis pintsak.
Kui võistlustel ringi vaadata, siis tundub, et selle detaili on paljud ratsutajad täiesti ära unustanud. Valge kaelaside annab juurde pidulikkust. Kaelaside kinnitatakse prossiga või siis näiteks meie esikoolisõitja Dina Ellermann kasutab kaunist rahvuslikku sõlge.
Taaskord just Fair Play valikus on võrratud kaelasidemeid.
Võistluspluus
Võistluspluus jääb tegelikult kaelasideme ja pintsaku alla peitu. Kuid oled sa näinud neid iludusi, mis Hobukeskuse veebipoes müügil on? Selliseid pluuse on lausa kahju peitu panna! Jäta aga meelde, et kui suvel on väga kuum ilma ja juhtub, et lubatakse ilma pintsakuta võistleda, siis peab võistluspluus olema üleni valge.
Viimasel ajal on moes just pikkade varrukatega võistuspluusid. Pildil Fair Play mudel Justine.
Paljude koolisõitjate lemmikuks on Roeckl kindad, mis on nagu teine nahk, mida justkui ei tunnegi käes.
Kindad
Kindad on kohustuslikud ja peavad samuti olema valged, valkjaid või sama värvi, mis ratsakuub. Üldiselt armastavad kõik ikka valgeid kindaid, sest see lisab pidulikkust.
Saapad
Ratsasaapad peavad olema mustad, tumedad või sama värvi, mis pintsak.
Poolsaabastest ja sääristest ei ole otseselt määrustikus juttu, kuid paljud alustajad ratsanikud kasutavad ka sellist lahendust ning rahvuslikel võistlustel kohtunikud ei pane seda pahaks. Samuti ei ole kindlaks määratud, et saapad peaksid olema ilma paelteta, kuid aja jooksul on see lihtsalt välja kujunenud.
Mountain Horse koolisõidusaapad Serenade.
Kannused
Kannused on kohustuslikud, välja arvatud laste, poniratsanike, harrastajate ning noorhobuste klassides; samas startides hoopis avatud klassis, siis kehtivad sulle vastava klassi reeglid. Soovitame kannuste kohta väga täpselt määrustikust järele uurida, sest vastavalt võistlusklassile on ka pikkustele eraldi reeglid.
Rose gold on vallutanud iga väiksemagi detaili varustuses. Pildil Imperial Ridingu kannused.
Firma Fleck stekid on hinnas nende hulgas, kellele on oluline steki kergus.
Stekk
Stekk on võistlustel lubatud ja see võib olla kuni 120 cm pikkune, ponidel aga kuni 100 cm. Tiitlivõistlustel ei ole lubatud stekki kasutada. Samuti ei ole stekk lubatud, kui juhtud skeemi sõitma hoopis kolmevõistluse raames.
Kaunis Imperial Ridingu krunnikaunistus Flower.
Soeng
Veel üks oluline detail on see, et ratsaniku pikad juuksed peavad olema soengusse kinni pandud. Selle jaoks kasutatakse võrguga juukseklambreid või siis on lihtne moodus teha krunn krunnitäite ehk “sõõriku” abil ja selle peale panna krunnikaunistus.
Nagu sa näed, siis koosneb koolisõiduvõistlusel ratsaniku varustus paljudest detailidest. Üldmulje on pigem pidulik ja iga viimane kui osa varustusest peab olema kena ja viimistletud. Kindlasti peab varustus olema ka perfektselt puhastatud.
Järgmises blogipostituses räägime aga koolisõiduhobuse võistlusvarustusest.